Herkes iç mekan tasarımında eğitim almıyor, ancak çoğu insan kendi evlerini dekore ediyor ve herkes hata yapıyor. Bu kaçınılmaz.

Ev Dekorasyonunda Yapılan Dekorasyon Hataları

Herkes iç mekan tasarımında eğitim almıyor, ancak çoğu insan kendi evlerini dekore ediyor ve herkes hata yapıyor. Bu kaçınılmaz. Bir şey olabiliyor, oturma odasında harika olacağını düşünürsünüz ve dekorasyona doğru katkıları olacağına dair bir plan veya fikre sahip olmadan onları evinize uygulamayı düşünüyorsunuz.  Aslında, evinizi dekore etmek için sevdiğiniz şeyleri uygulamaya çalışıyorsunuz. Herhangi bir alanda dikkate alınması gereken renk uyumu, alanın büyüklüğü, ışıklandırma ve yerleştirme gibi tasarım unsurları vardır. Hepsi alanın nasıl görüneceğini etkileyen unsurlardır. Dikkate alındığında, hemen hemen herkes bu en yaygın dekorasyon hatalarından en az birini yapar.

Dekorasyonda Renk Eksikliği

Nötr renk seçenekleri oldukça uzun bir süredir trend olmuş ve bu da oldukça sıkıcı bir dekor yaratmıştır. Ev eşyalarını uygun bir şekilde yerleştirmek ve nötr renk mobilyalar, duvarlar ve aksesuarlar ile uyumunu sağlamak, ev sahipleri çok çeşitli ilgi çekici alanlar yaratmışlardır. Bu, tüm duvarları canlı bir renk ve parlak baskılar ile döşemeniz gerektiği anlamına gelmez. Vurgulu bir rengin tek bir duvara eklemek, dekorun geri kalanı nötr olduğunda bile odaya gerçek bir vurgu ekleyebilir. Bir odaya renk katmaktan korkmayın. Renkleri kombine etmenin bir çok şekli vardır: renkli bir halı, canlı bir aksesuar dizisi, güzel bir sanat eseri veya tekstil ürünleri. En sevdiğiniz rengi seçin ve evinizde bir alanı aydınlatmasına izin verin.

Kötü Aydınlatma

İnsanların bir evde düşündükleri son şeylerden biri olabilir, ancak aydınlatma, hoş bir ortam için çok önemlidir. Genel olarak, kötü ışıklandırma kötü tasarıma eşittir. Tek bir aydınlatma kaynağına dayanarak bir tavan lambası kullanmak asla iyi bir fikir değildir. Farklı aydınlatma türlerinin farklı amaçlara sahip olması gerekir. Ortam aydınlatması ve genel aydınlatma. Bir alanı değerlendirmek ve ihtiyaç duyduğu ışık türüne karar vermek önemli bir tasarım kararıdır. Bir tavan aydınlatma sistemine ek olarak, bir odaya ferahlık için orta seviyeli aydınlatmaya ve okuma aydınlatması gibi görevlere ihtiyaç duyar. Bazı alanlar, bir ortam yaratmaya yardımcı olan ortam aydınlatması kullanılmalıdır. Vurgu ışıkları özel aksesuarları veya sanatı vurgulamak için önemlidir. Aydınlatmanın uygun gölgeleri oluşturduğundan emin olmak etkili aydınlatma için çok önemlidir.

Çok Fazla Mobilya

İç tasarımla, özellikle mobilya söz konusu olduğunda, iyi bir dekorasyon oluşturmak tamamen mümkün. Bir mekana koyduğunuz parçalar kadar önemli olan alanın kendisidir. Mobilyalarla aşırı kalabalık bir oda asla ferah hissetirmeyecektir. Tüm mobilya parçalarınız, dikkat çekici bir uyum içinde olmalı ve fonksiyon ve konfor konusunda ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır. Mobilyaların, alandaki trafik akışını engellemesine veya hareketi kısıtlamasına izin vermeyin. Bir oda sıkışık ise , bir veya iki mobilya parçasını çıkarın ve boşluk hissinin artıp artmadığına bakın. Mobilya parçalarını mekanda yeniden düzenlemek sorunu çözebilir.

Dengesiz Mobilyalar

Mobilyalarınızdaki denge iki şekilde ele alınmaktadır. Birincisi parçaların kendisidir. Dekorun stili ne olursa olsun, çok ağır ya da kalabalık hissetirmesinden sakınacak parçalar arasında bir denge kurmalısınız. Bir mekanda dengeyi kurmanın yolu, odanın büyüklüğünün yanı sıra mobilya ve aksesuarların yerleştirilmesi ile ilgilidir. Büyük, ağır mobilyalar asla küçük bir alanda doğru olmayacaktır.

Dekorasyonda Dağınık Görünüm!

Daha az dekor söz konusu olduğunda kesinlikle en keyifli duygulara sahip en güzel odalar her zaman aksesuarlardan geçer. Sadece çok aşırı olmamalıdır. Gerekli olmayan eşyalarınızı saklamak için yeterli depolama alanına sahip olmanız gerekir, ancak bir evin dağınık görünmesi için bir çok sebep vardır. Çok fazla aksesuar, çok sayıda yastık, raflardaki çok fazla süs eşyaları bunlara örneklerden bazılarıdır. Dikkatle düzenlenmiş aksesuarlar, büyük bir karmaşadan daha fazla bir etki yaratır.